To takie proste!
Strona głowna  /  Aktualności  /  Obchody Swięta Drzewa
Obchody Swięta Drzewa
data dodania: 2012-11-17 14:38:56
Wszystkie dzieci z Przedszkola nr 15 w Rybniku we wrześniu i październiku przygotowywały się do obchodów Święta Drzewa. Podjęliśmy różnorodne działania dotyczące ochrony środowiska, aby podnieść świadomość ekologiczną dzieci.
 10 października każda z grup „Przyjaciele Zippiego”, „Pracowite Kasnale” oraz „Mali Żeglarze” uczcili ten ważny dzień sadząc w ogrodzie przedszkolnym sosny zwyczajne.
Na zajęciach w starszych grupach zapoznano dzieci z historią lasu i określono jego funkcję. Nauczyciel zachęcał dzieci do troski o środowisko poprzez sadzenie drzew, zachowanie ciszy w parku, zakaz rozpalania ogniska, zakaz łamania gałązek, dbania o czystość. Uświadomiono dzieci w tym, jaki wpływ na istnienie lasów ma cywilizacja oraz zwrócono uwagę na poszanowanie otaczającej przyrody.
Dzieci najmłodsze „Mali Żeglarze” na zajęciach poznały budowę drzewa, a także oglądały zdjęcia drzew w różnych porach roku zwracając uwagę na kolory liści, pączki. Nasza sosna zwyczajna miała w tym dniu swoje święto dlatego też zaśpiewaliśmy jej sto lat otaczając ją w kole. W kolejnym punkcie lekcji dzieci wymieniały te rzeczy, które możemy mieć dzięki drzewom. Dowiedziały się, że należy dbać o lasy, gdyż drzewa są dla nas i dla zwierząt bardzo pożyteczne. Po zajęciach wybraliśmy się do ogrodu przedszkolnego, aby zasadzić nasze drzewko i aby sosna zamieszkała niedaleko nas. Będziemy o nią dbać. Po pracach w ogrodzie wykonaliśmy pracę plastyczną - drzewo jesienne za pomocą paluszków umoczonych w farbie.
W dniu Święta Drzewa „Przyjaciele Zippiego” – grupa średniaków w ranku podczas układanek dydaktycznych „Jaki owoc, z którego drzewa", oraz „Zwierzęta-gdzie, kto mieszka?" wykazali się swoją wiedzą na temat drzew i zwierząt zamieszkujących nasze lasy. Wiersz  "Las"  oraz obrazki tematycznie związane z ochroną przyrody zachęciły dzieci do omówienia właściwego zachowania się podczas wycieczek i spacerów. Dzieci ustaliły, że nie należy łamać gałęzi, wycinać znaków, napisów na korze drzew, zachować spokój w lesie. Zabawa ruchowa "Drzewa i zwierzęta" uzmysłowiła przedszkolakom, że drzewa są potrzebne nie tylko ze względu na to, że są schronieniem dla zwierząt, ale są wszystkim potrzebne do życia, ponieważ dostarczają tlenu, którym oddychają ludzie i zwierzęta.  Wiele radości dzieciom sprawiła zabawa taneczna przy piosence "Kasztanki". Oglądanie obrazków kasztanowca w różnych porach roku zachęcił do porównywania, opisywania wyglądu i  dostrzeżenia jego piękna. Podczas ćwiczeń klasyfikacyjnych dzieci dzieliły  drzewa na  iglaste i liściaste. Wśród liściastych wyróżniły drzewa owocowe. Następnie przystąpiły do wykonania sałatki owocowej z darów jabłoni, gruszy, śliwy i moreli.  Dzień później  zasadziliśmy sosnę zwyczajną w ogródku przedszkolnym.
Najstarsza grupa wybrała się również do parku, gdzie nauczyliśmy się odpowiedniego zachowania. Zbieraliśmy liście dębu i zastanawialiśmy się, z którego drzewa spadły. Potrafimy już rozpoznać klon, kasztanowiec i ich owoce, brzozę i jarzębinę. Wiemy jakie drzewa rosną w sadzie, a jakie w parku i w lesie. Potrafimy odróżniać drzewa iglaste od liściastych.
Najstarsza grupa „Pracowitych Krasnali” podobnie jak w ubiegłym roku obchodziła „Święto drzewa”. Tego właśnie dnia rozmawiały o drzewach liściastych i iglastych oraz możliwości ochrony przyrody przed zniszczeniem. Każde z dzieci podzieliło się własnymi doświadczeniami związanymi z ochroną drzew. Przedszkolaki stworzyły plakat drzewa, na którym odbiły swoje dłonie – kolorowe liście. Na koniec „Pracowite Krasnale” zasadziły w ogródku przedszkolnym Sosnę pospolitą, którą pielęgnują do dnia dzisiejszego, aby wyrosła na piękne i zdrowe drzewo.
Wszystkie grupy wybrały się również na spacer na działki i do parku, aby podziwiać jakie dary przyniosły w tym roku drzewa, a także zobaczyć na własne oczy to, że las czy park jest schronieniem – domem zwierząt . Podczas wycieczki udało nam się zobaczyć z bliska wiewiórki w ich naturalnym środowisku.
W przedszkolu każda grupa ma również w sali kącik przyrodniczy, w którym eksponowane są materiały z zakresu ekologii i ochrony środowiska, a także dary lasu, parku i sadu.
Nasze przedszkole po raz piąty zgłosiło udział w programie „Kubusiowi przyjaciele natury”. Będziemy wytrwale realizować zadania, aby chronić naszą planetę